Salon urody Vanity Day SPA oferuje nowoczesną metodę terapii, jaką jest floating.
Floating (z jęz. angielskiego ‘unoszenie się’) to terapia polegająca na ograniczeniu ok. 90 proc. bodźców zewnętrznych, która przynosi istotne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie tylko zapewnia powrót do pełnej harmonii, ale także wprowadza głębokie zmiany w sferze emocjonalnej i fizycznej, umożliwiając zdroworozsądkową analizę skrajnych sytuacji, które spotykają nas na co dzień.
Współczesny świat jest niezwykle dynamiczny i ukierunkowany na zdobywanie nowych doświadczeń i znajomości. Nawet jeżeli bardzo chcemy, nie możemy uciec od otaczających nas bodźców związanych z codzienną pracą, obowiązkami i potrzebami osobistymi. To ciągłe pobudzanie do aktywności wywołuje stres, napięcie i uczucie permanentnego zmęczenia. Zapracowani i znerwicowani ludzie mają coraz mniej czasu na pełną regenerację i odpoczynek – zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Na szczęście, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że efektywność pracy i codziennych działań zależy w dużej mierze od samopoczucia i nastawienia, które wymagają okresowej stymulacji... Taką stymulację zapewnia właśnie deprywacja sensoryczna.
W zamkniętym środowisku, jakie stwarza kabina deprywacyjna, dochodzi do nas tylko niewielki procent bodźców zewnętrznych, dzięki czemu w ciągu kilku minut rozmywa się granica między duszą i ciałem, a stres mija, jak ręką odjął.
Pamiętaj! Ludzki mózg w ciągu jednego dnia wykorzystuje ponad 80 proc. zdolności konwersji bodźców. To nie lada wysiłek dla organizmu, który potrzebuje odprężenia i „wyhamowania”. Unosząc się na wodzie, nasza świadomość jest wolna od wszelkich wrażeń zmysłowych. Nie istnieją grawitacja, orientacja ciała, wahania temperatury. W wysoko stężonym roztworze soli Epsom czujemy się, jakbyśmy lewitowali.
Temperatura wody jest przez cały czas utrzymywana na stałym poziomie 34,8 stopni Celsjusza, co odpowiada temperaturze skóry i nie zmusza organizmu do wytwarzania dodatkowej energii.
Wchodząc do kabiny, najpierw słyszymy delikatną muzykę która pomaga wejść w stan relaksu. W ciągu kilku chwil nasze mięśnie rozluźniają się i dochodzi do wyrzutu endorfin, oksytocyny i prolaktyny. Po trzech pełnych sesjach organizm w pełni przyzwyczaja się do nietypowych warunków, a uczestnik czuje terapeutyczne efekty.
Dbamy o ciało i umysł
Przebywając w kabinie deprywacji sensorycznej, osiągamy stan pełnego spokoju, który w normalnych okolicznościach wymagałby długiego cyklu medytacyjnego. Wchodząc do kabiny, odrzucamy naszą cielesną powłokę – pozbywamy się ubrania i przestajemy odczuwać siłę grawitacji. Optymalna temperatura wody sprawia, że nasz organizm w pełni przystosowuje się do nowych warunków i nie jest zmuszony do wytwarzania energii. Wolny od chaotycznych i zbytecznych wrażeń mózg zaczyna funkcjonować w nieprzewidywalny sposób, osiągając stan spokoju. Bez bodźców dźwiękowych, wizualnych i dotykowych, w naturalny i prosty sposób wprowadzamy się w stan medytacji, a nasz umysł przełącza się na fale theta. Opowiemy o nich szerzej w osobnym artykule.
Deprywacja sensoryczna przynosi także korzyści zdrowotne. Jak wiadomo głęboki relaks sprzyja uwalnianiu z mózgu endorfin odpowiedzialnych za redukcję bólu. Co więcej, unosząc się na powierzchni wody, nasze mięśnie nie pracują, a dopływ krwi do newralgicznych partii ciała – zważywszy na brak nacisku – jest efektywniejszy. Zwiększenie tempa przepływu krwi pozwala na szybsze gojenie ran i uwalnianie substancji biochemicznych. Wiele osób chwali sobie deprywację sensoryczną i zauważa, ze już po kilku sesjach ból mija, a po dłuższym czasie przyjmowanie dodatkowych środków farmakologicznych jest zbędne.
Floating jest szczególnie polecany rekonwalescentom – osobom po przebytych kontuzjach, złamaniach czy operacjach.
Nie zapominajmy także o korzyściach urodowych. Regularne „lewitowanie” poprawia bowiem wygląd włosów i skóry, a także pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeżeli chcesz poprawić swoją cerę, oczyścić ją i głęboko odżywić, koniecznie skorzystaj z naszej naturalnej i w pełni bezpiecznej metody Float REST.
Fale theta
Badanie przeprowadzone przez prof. psychologii z Uniwersytetu w Kolorado, Gary'ego S. Sterna, dowiodły, że u osób korzystających z kabin do floatingu już po kilku godzinach następuje wzrost poziomu fal theta.
Senność i uczucie pełnego relaksu powodowane przebywaniem w kabinie powodują, że mózg zmienia fale na wolne i rytmiczne. W stanie theta proces myślowy jest chaotyczny, często towarzyszą mu realistyczne obrazy, wspomnienia czy chwilowe pragnienia. Ten tajemniczy i ulotny stan jest potencjalnie efektywny, niemniej trudno ocenić jego rzeczywistą produktywność, ponieważ ludzie przebywający w kabinach mają tendencje do szybkiego zasypiania. Osiągając stan theta, można wprawdzie zachować świadomość, niemniej wymaga to praktyki i odbycia co najmniej kilku sesji floatingu.
Co ciekawe, będąc świadomym w zakresie fal theta, możesz nawet kontrolować ból!
Synchronizacja półkul mózgowych
Redukcja bodźców zewnętrznych i głębokie odprężenie powodują, że zwykle dominująca lewa półkula mózgu zostaje spowolniona, zaś prawa wchodzi w stan zwiększonej aktywności. Dzięki temu możemy zsynchronizować obie półkule, uzyskując stan harmonii i równowagi. Jako że prawa półkula silniej się aktywizuje, wyobraźnia i kreatywność zostają pobudzone. Dzięki kabinie nie tylko uwolnimy potencjał, ale także otworzymy się na świat i dostrzeżemy pozornie niewidoczne szczegóły.
Historia
Pierwsze eksperymenty z izolacją zmysłową były prowadzone już w latach 50. ubiegłego wieku. Amerykański psychiatra i neurolog, John Cunningham Lilly, próbował zbadać, jak zachowa się ludzi mózg kiedy zostanie zupełnie pozbawiony bodźców zewnętrznych. Większość naukowców sądziła, że w takim przypadku człowiek zapadnie w stan snu – Lilly nie był wyjątkiem. W 1954 roku stworzył ciemny dźwiękoszczelny zbiornik, do którego nalewał ciepłą, osoloną wodę. Przed wejściem do pionowej kapsuły deprywacji, która z pozoru nie wyglądała na zbyt „odprężającą”, zakładał maskę i zanurzał się całkowicie w wodzie, zapadając – ku głębokiemu zdziwieniu – w stan wyjątkowego relaksu. W swoich późniejszych publikacjach wielokrotnie zaznaczał, że izolacja sensoryczna jest „metodą osiągnięcia najgłębszego relaksu, jaki może osiągnąć człowiek”.
Zmotywowany efektem działań deprywacji sensorycznej stworzył kapsułę, która umożliwia osiągnięcie stanu deprywacji w bardzo komfortowych warunkach. W krajach anglojęzycznych urządzenie funkcjonuje pod nazwą floatation tank, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘unoszenie się w zbiorniku’.
W późnych latach 70 dr Peter Suedfeld i dr Roderick Borrie z University of British Columbia rozpoczęli eksperymenty z terapeutycznymi korzyściami tej metody, zmieniając jej nazwę na REST czyli Restricted Environmental Stimulation Therapy (Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej) lub Flotacja REST.
Najczęściej zadawane pytania
Czy sesja w kapsule jest bezpieczna i nie istnieje ryzyko utonięcia?
Osoba, która korzysta z kabiny deprywacyjnej, nie czuje przyciągania ziemskiego. Dzięki wysoko stężonemu roztworowi soli Epsom unosi się na wodzie o temperaturze dostosowanej do temperatury skóry.
Co ciekawe, niektórzy użytkownicy wchodzą w stan tak głębokiego relaksu, że zasypiają już po kilku minutach sesji.
Czy dostanę klaustrofobii?
Kabina jest bardzo przestronna – ma około 2,5 m długości i 1,7 m szerokości. Użytkownik ma pełną swobodę ruchów i jeżeli tylko zechce może nawet delikatnie popływać.
Jeżeli nie są Państwo przekonani, czy wnętrze kabiny nie będzie zbyt ciasne, proszę zastanowić się, jakie odczucie wywołuje u Was przebywanie w samochodzie lub namiocie. Wbrew pozorom kabina jest dużo większa i bardziej komfortowa w użytkowaniu.
Wszystko zależy od nastawienia – do kabiny deprywacyjnej wchodzicie bez żadnych środków przymusu i w każdej chwili możecie z niej wyjść. Delikatna muzyka i kojące światło z pewnością przełamią początkowe obawy.
Czy słona woda nie zaszkodzi mojej skórze?
Prozdrowotne i upiększające właściwości soli Epsom, stosowanej w kabinach do floatingu, są znane od setek lat. Ten naturalnie czysty związek mineralny – siarczan magnezu – ma odczyn obojętny dla skóry i zawiera duże ilości magnezu i siarki. Badania wykazały, że szybciej wchłania się przez skórę niż przewód pokarmowy, dlatego relaksacyjne kąpiele pozwalają w łatwy i przyjemny sposób uzupełnić niedobory pierwiastków. Co więcej, sól Epsom ma działanie relaksujące i oczyszczające, łagodzi bóle oraz stany zapalne, a także leczy schorzenia skórne.
Ile seansów muszę odbyć, aby zauważyć pierwsze efekty terapii?
Efekty działania kapsuły są widoczne już po pierwszym seansie. Oczywiście, ”pierwszy raz” w kapsule ma charakter zapoznawczy – kuracjusz oswaja się z nowym miejscem, wierci się, przyzwyczaja do absolutnej ciszy. Każdy kolejny seans jest bardziej efektywny.
Co muszę wziąć ze sobą?
Dostarczymy ci ręcznik, przybory kosmetyczne i zatyczki do uszu – nie musisz brać ze sobą absolutnie niczego.
Czy jest to higieniczne?
Jako że woda jest każdorazowo filtrowana, nie ma obawy, że namnożą się w niej mikroorganizmy. Po każdym użyciu kabiny odbywa się trzykrotna filtracja mechaniczna z użyciem filtrów o bardzo małej przepuszczalności (1 mikron). Dzięki temu usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej, kapsuła jest regularnie czyszczona i dezynfekowana od wewnątrz, a sól użyta w tak wysokim stężeniu sprawia, że woda jest niemal sterylna. Na koniec dodawane są także w niewielkiej ilości chemikalia używane do uzdatniania wody basenowej, co pozwala zachować idealną czystość i klarowność wody. Można śmiało stwierdzić, że woda w kabinie jest czystsza niż woda basenowa lub jacuzzi. Codziennie kontrolujemy takie parametry jak: pH, poziom bromu, stężenie soli gdyż chcemy mieć pewność, że zarówno my, jak i nasi goście możemy bezpiecznie i bez obaw korzystać z wszelkich dobrodziejstw jakie oferuje kabina.
Jakie są przeciwwskazania?
- epilepsja
- nowotwory złośliwe skóry
- wszczepiony rozrusznik serca
- choroby psychiczne (leczone psychiatrycznie)
- zakrzepica
- zapalenie ucha
- I trymest ciąży (od II trymestru możliwość korzystania z sesji floatingu po konsultacji z lekarzem prowadzącym)
- rany otwarte, uszkodzenia skóry, owrzodzenia skóry, podrażnienia i infekcje, depilacja 24 godziny przed sesją
- spożycie alkoholu i innych środków odurzających
- wiek poniżej 16 roku życia z uwagi na nakończony etap rozwoju mózgu
- menstruacja